Украинските бежанци с биометричен паспорт могат да пътуват до други европейски страни и да останат там 90 дни. На тази основа те могат да изберат държавата от ЕС, в която могат да се възползват от правата си на временна закрила и да се присъединят към семейството и приятелите си в държавата-членка, в която се намират.
Украинските бежанци, на които е предоставена временна закрила, които нямат биометричен паспорт, който им позволява да пътуват в Европа без виза, имат право на облекчаване на виза, ако искат да продължат да живеят в друга държава.
Ако сте влезли в ЕС през Румъния, България, Хърватия, Кипър и Ирландия, които не са част от Шенгенското свободно движение без граничен контрол, ще имате право да пътувате до други страни от ЕС, но документите ви ще бъдат проверени повторно в първата държава от ЕС.която е част от Шенгенското пространство – например ако пресечете границата между Румъния и Унгария. Имайте предвид, че Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн не са държави от ЕС, а държави от Шенген. Можете да пътувате до тези страни, след като влезете в Шенгенското пространство, но правата ви на временна закрила може да се различават от тези в ЕС.
След като сте влезли в държава, която е част от Шенгенското пространство, по принцип можете да се преместите без граничен контрол в други страни, които са част от Шенгенското пространство. Можете обаче да направите това само за 90 дни за 180 дни (6 месеца).
Въпреки че Дания е страна от ЕС и Шенген, тя не участва в схемата за временна закрила и не прилага правилата на ЕС за убежището. Следователно правата ви, свързани с международна или временна закрила в Дания, може да се различават от тези, които имате в други страни от ЕС.
Ако се регистрирате и получите временна закрила в България, докато все още имате право да пътувате без виза в ЕС за 90 дни в рамките на 180-дневен период, само България ще бъде задължена да ви предостави правата, произтичащи от временната закрила. Въпреки това, България има право да реши да разшири вашите права, включително правото да получите български документ за пътуване в чужбина, което ще ви позволи да пътувате без виза.
ЕС инструктира, че бежанците от Украйна, на които е предоставена временна закрила в една европейска държава, но след това са се преместили в друга европейска държава, трябва да получат ново разрешение и документ от лице под временна закрила. В тези случаи първият издаден документ за временна закрила подлежи на унищожаване.